A pestis miatt lett Shakespeare leghíresebb love story-jából tragédia

William Shakespeare csecsemő volt még, amikor túlélte a pestis tombolását (szülei korábban már két testvérét elvesztették a betegségben), a ragály viszont felnőtt életét, sőt, egész munkásságát jelentősen meghatározta.

.konyvesblog. | 2020. március 12. |

A legerőteljesebben a pestis formálta Shakespeare és kortársai életét - állítja a drámaíró egyik életrajzírója, Jonathan Bate. A kijelentés elsőre túlzónak tűnik, de az irodalomtörténészek az életrajzi adatokon túl a műveken is kimutatták a ragály hatását, még ha annak idején magáról a pestisről közvetlenül nem nagyon lehetett írni. Shakespeare azért belecsempészte a műveibe. Például a Rómeó és Júliába, amelyet mindenki a világirodalom egyik legszebb és legtragikusabb szerelmi történeteként tart számon.

A sztori jól ismert: Rómeó és Júlia egymással haragban álló családok sarjai, akik egymásba szeretnek, közös életre készülnek, végül egy tragikus fordulat következtében mindketten meghalnak. Az viszont kevésbé él a köztudatban, hogy a tragédia hátterében nem más húzódik, mint a pestis.

Magát a betegséget explicit módon egyetlenegyszer említik a darabban, mikor Mercutio a halálos ágyán felkiált: "dögvész mind a két családra", a ragály mégis komoly eseményformáló erővé válik. Lőrinc barát ugyanis levélben értesítette Rómeót ravasz tervéről, aki - mint tudjuk - ezt sosem kapja kézhez. Hogy miért nem? Magyarázatként álljon itt egy idézet a műből:

LŐRINC
Úgy hallom, ez János testvér szava.
Megjöttél Mantovából, Romeótól?
Üzent nekem? Vagy add a levelét.

JÁNOS
Elmentem egy mezítlábas baráthoz,
Ki gyámolítja a betegeket,
Hogy elkisérjem és meg is találtam,
De minthogy azt hitték a városőrök,
Hogy mind a ketten oly helyen forogtunk,
Hol döghalál és fertőzet lakik,
Ajtónk lezárták és mi ottrekedtünk.
Így Mantovába el sem érkezénk.

LŐRINC
Ki vitte hát írásom Romeóhoz?

JÁNOS
El sem küldtem - itt van a levél -,
Futár se volt, hogy visszahozza néked.
A fertőzettől itt mindenki retteg.

LŐRINC
Mily balszerencse! (...)

Rómeó tehát nem kapta meg Lőrinc barát levelét, azon egyszerű oknál fogva, hogy a küldönc KARANTÉNBA került. Így közvetett módon a járvány az oka annak, hogy a világ legszebbnek indult szerelmes története kettős halállal végződött. Shakespeare ugyanakkor a műben nem magyarázza túl a dolgot, aminek az az egyszerű oka, hogy Angliában azidőtájt a betegség a mindennapok része volt, az emberek már pár sorból tudták, miről van szó. A ragály viszont ennél sokkal nagyobb hatással volt Shakespeare életére.

Az 1600-as évek elejét az irodalomtörténészek különösen kreatív időszaknak tartják, hiszen Shakespeare öt év leforgása alatt tíz drámát írt, ezért sokáig tartotta magát az a nézet, hogy évente két művet tett le az asztalra. Ez viszont nagy valószínűséggel nem igaz. James Shapiro, a Columbia Egyetem professzora szerint a kreatív időszak oka nem más volt, mint a pestis: a londoni színházak bezártak, Shakespeare a társulatával a vidéket járta, bőséges üres óráiban pedig írt - például olyan korszakos műveket, mint a Lear király vagy a Macbeth.

Forrás: Slate

Az idézet Kosztolányi Dezső fordítása, a teljes művet elolvashatjátok a MEK-en.

Kapcsolódó cikkek
...
Hírek

Mesterséges intelligencia azonosította a Shakespeare-darab valódi szerzőit

...
Nagy

Mi marad Shakespeare-ből, ha kilúgozzuk belőle a költészetet?

...
Nagy

10 könyv arról, hogyan működik a társadalom járvány idején

Hogy a koronavírusról születik-e regény, azt egyelőre nem tudni, viszont az biztos, hogy az írók már jó pár könyvet szántak az elmúlt évszázadokban a járványok témájának. 

TERMÉSZETESEN OLVASUNK
...
Zöld

Ebben az EU-s országban engedélyezhetik legközelebb az eutanáziát

Újabb ország parlamentjében nyújtottak be olyan törvényjavaslatot, mely az eutanáziát lehetővé tévő gyógyszer engedélyezésére vonatkozik. Könyveket ajánlunk a hír mellé.

...
Zöld

4 könyv azoknak, aki hátat fordítanának a magánynak

Az Egyesült Államokban élő 45 és 65 év közötti emberek jóval magányosabbnak, elszigeteltebbnek érzik magukat egy friss tanulmány szerint, mint európai társaik. 4 könyvet ajánlunk a jobb társas kapcsolatokért.

...
Zöld

Zöld kiadók: Mik azok a környezetbarát betűtípusok?

A világ egyik legnagyobb kiadója, a HarperCollins több ezer fát mentett meg azzal, hogy az utóbbi pár évben apró, zöld szemléletű változtatásokat vezettek be a könyvtervezés terén.

Hírek
...
Zöld

Meg fogsz lepődni, hogy milyen régi a reggeli kávéd

...
Szórakozás

Nézd meg a Márquez Száz év magányából készült sorozat előzetesét!

...
Gyerekirodalom

Tetszett J.K. Rowling gyerekkönyve? Akkor van egy jó hírünk

...
Hírek

Így képzelte el a 25. századot egy 1771-es francia sci-fi

...
Zöld

Megrendezik az első szépségversenyt az AI-modelleknek, vajon Bíró Ada indul?

...
Zöld

Karikó Katalin eldöntötte, mihez kezd a Nobel-díj mellé kapott pénzzel

...
Szórakozás

Kiderült, mikor érkezik A holló a magyar mozikba

...
Beleolvasó

Meddig lehet kibírni egy hatvan tonnás ámbráscet gyomrában? Olvass bele!

...
Zöld

Diétázol? Ebben a 3 ételben rejtőzhet cukor, pedig nem is számítasz rá